25f5e0y Tatar Ramazan 1  2   Online izle   full tatar ramazan izle   full film izle

Tatar Ramazan (1990) – IMDb
IMDB PUANI 7.9/10
Yönetmen: Melih Gülgen
Senaryo Yazarı: Safa Önal
Müzik: Ahmet Kaya
Oyuncular:Kadir İnanır, Esin Moralıoğlu, Hayati Hamzaoğlu, Yaman Okay, Yıldırım Gencer, Kazım Kartal, Salih Kırmızı
Konu
Ramazan bir çatışmada Abidin Ağanın oğlunu vurup dört yıl hapiste yatar, çıktığında sözlüsü Zeyneple buluşur, kasabaya dönerler. Abidin Ağanın diğer oğlu intikam peşindedir ve onu rahat bırakmaz. Bir gece onu sıkıştırır, Ramazanın başı yine derde girer ve tekrar hapishaneye döner. Ama belalar Ramazanın peşini hapishanede de bırakmaz.
Mahkumlar: Ben vurdum,ben vurdum,biz vurduk,biz vurduk,evet biz vurduk…
Kadir baba : Burada vurulması gereken biri vardı onu da ben vurdum lan gücünüz yetiyorsa gelin alın. Ben tatar ramazan…
Tatar Ramazan, Türk hikayeceliğinin en gerçekçi isimlerinden, kahramanlarından birisidir. Yayınlandığı dönemde makaslanmaktan, yasaklamaktan çekinilmemiştir. Müziklerini Ahmet Kaya’nın yaptığı film yayınlandığı dönemde içinde getirdiği eleştiri, adalet mekanizmasındaki çarpıklıkları çarpıcı bir dil ve üslup ile göstermesi, hapishane hayatına getirdiği eleştiriler nedeniyle uzun süre yasaklılar listesinde durmuştur. Ancak şu an Tatar Ramazan’ı yasaklayan zihniyet bu filmi yayınlamaktadır!!!. Yani filmde olduğu gibi ekranda da Tatar Ramazan’ı hiçbir engel durduramamıştır.
Replikleri:
* Taş kesil ulan! – Tatar Ramazan, Mustafa’nın yancısı Cıbıl Halil’e Mustafa’ya tokat attıktan sonra bağırıyor.
* Biz kazana kan koyup kaynatır, bıçağımızla karıştırırız. – Koca Mustafa, Tatar Ramazan’a söylüyor.
* Kumar oynatarak, haraç alarak zulmedenleri affetmem. – Tatar Ramazan koğuşta kumarı yasaklarken.

2-

IMDB PUANI 7.8/10
Yönetmen: Melih Gülgen
Oyuncular: Kadir İnanır , Esin Moralıoğlu , Hayati Hamzaoğlu , Yaman Okay
Kazım Kartal , Yıldırım Gencer , Salih Kırmızı , Hikmet Taşdemir , Mehmet Ezici
Tatar Ramazan cezasını çekeceği yeni hapishanesine (Adana Kapalı Cezaevi) gelmeden namı oralara ulaşmıştır. Herkes Ramazan’ı garibanın hakkını koruyan, kimseyi ezdirmeyen birisi olarak tanımaktadır. Ramazan hapishaneye gelince herkesle dostluk kurar. Ancak burada da hapishane ağası vardır ve Ramazan’ın ondan daha kuvvetli olduğunu anlayınca diğer mahkumlardan farklı davranarak ona olan düşmanlığını önceden göstermez. Hapishane Ağası Abdurrahman Çavuş (Hayati Hamzaoğlu) ve yancısı Akseli Ali (Kazım Kartal) mahkumlar üzerinde şiddet ve baskı ile hakimiyet kurmuştur. Mahkumlar Ramazan’dan yardım isterler. Eski bir koğuş ağası olan ancak artık ağalığı bırakan fakat yine de hapishanenin çekinilen bir ismi olan Kirmastılı (Yıldırım Gencer) hapishanede dönen dolapları Ramazan’a anlatır. Ramazan artık Abdurrahman Çavuş’u karşısına almıştır gariban mahkumları korumaya başlayınca. Abdurrahman Çavuş da hapishane yönetimini Ramazan’a karşı kışkırtır. Ramazan, Abdurrahman Çavuş ve Akseli Ali’ye diğer mahkumlardan farklı muamele yapılmasına karşı gelir. Bunun üzerine hapishane müdürü Ramazan’ı hücre cezasına çarptırır. Ramazan, karısı Zeynep (Esin Moralıoğlu) ile görüşememektedir. Kendisini görmeye gelen Zeynep Ramazan’ı görmek ister ama talebi reddedilir yönetim tarafından. Bunun üzerine onu görmek için uğraşan Zeynep avlu duvarından içeri koşar ama kaza sonucu avlu duvarından düşerek ölür. Ramazan’ın bütün dünyası bitmiştir. Artık önünde kendisini tutacak hiçbir şey yoktur. Abdurrahman Çavuş’u temizlemesi gerektiğine inanır, Kirmastılı’dan yardım ister bir avlu kavgası için. Abdurrahman Çavuş hapishane avlusunda Ramazan’a meydan okumaktadır. Sonunda Ramazan Gel dedin geldim, Abdurrahman Çavuş diyerek meydana çıkar. Hasmını bir bıçak darbesiyle öldürür. Ramazan’ın bu olayını bütün mahkumlar ben vurdum, biz vurduk diye savunurlar. Hapishane yönetimi Ramazan’a teslim olmasını söyler. Ramazan ise yönetime cevap verir;
Burada vurulacak birisi vardı, onu da ben vurdum! Benim adım TATAR RAMAZAN gücün varsa gelip alsana!
Tatar Ramazan serisi sinema tarihimizde hapishane filmleri içerisinde özel ve önemli bir yeri olan bir yapımdır. İçinde taşıdığı gerçekçi dil ile her defasında izlenesi bir keyif yaratıyor. Filmde geçen replikler ise bugün bile ses getirmektedir.
700 kasaba, 70 vilayet ve 7 düvelde namı söylendi.
Tatar Ramazan Sürgünde replikleri;
* İnsan bunca zulüm, bunca haksızlık görür de rahat yatabilir mi, o zaman ben de ortaya fırlarım ve adama dur derim. Bu dünyanın hesabı ahirete kalmamalı. – Tatar Ramazan`ın hapishane müdürüyle konuştuğu ilk sahne.
* Kadın kısmısı adamın bağrına basar gibi topuk vurmalı yere. – Abdurrahman Çavuş
* Devlet adil olduğu sürece güçlüdür. – Tatar Ramazan`ın hapishane müdürüyle konuştuğu ilk sahne.
* Koridorları sevdim, ceza istediği kadar uzun olsun, yeter ki koridorlar kısa olmasın, insan bir kere yürümeye durdu muydu her şeyi unutur, nedendir bu? Çünkü volta cezanın törpüsüdür. – Ramazan`ın hapishaneye ilk defa girdiği sahne.
* Merhaba yarenler, merhaba felaket arkadaşlarım! – Tatar Ramazan`ın hapishane ahalisiyle selamlaştığı sahne.
* Ben köpeği bile aşağılamam, Allah yaratmış, ama insanların köpekleşmesi beni çıldırtıyor. – Abdurrahman Çavuş ve Akseli ile volta atarken.
* Kanun vardır kırbaç gibi, kanun vardır sütlaç gibi. Adamına göre. – Abdurrahman Çavuş.
* Ben hasmımı hiçbir zaman küçümsemem. – Ramazan, Kirmastılı ile konuşurken.
* Senden esaslı bir bıçak istiyorum, hasmıma sallayınca dönmeyen cinsten olmalı, çünkü ben adama bıçağı iki kere sallamam! – Tatar Ramazan, Kirmastılı`ya söylüyor.
* Siz beni resimlerdeki mahkumlarla karıştırıyorsunuz müdür bey, benim adım Tatar Ramazan, ben bu oyunu bozarım! – Tatar Ramazan`ın hapishane müdürüyle konuştuğu sahne
* Osmanoğlu kazan kaynatmış, Ali koca padişah askere yemek ulaştırmış, işin aslı lokmadır lokma. – Abdurrahman Çavuş

BÖLÜM-1

BÖLÜM-2

 

BÖLÜM-1

BÖLÜM-2

 

Incoming search terms:

  • tatar ramazan izle
  • tatar ramazan film izle