i2qn 233x300 Oz Büyücüsü   The Wizard of Oz (1939) Türkçe dublaj

Yönetmen:Victor Fleming – George Cukor – Mervyn LeRoy
Ülke: ABD
Tür: Macera – Aile – Fantastik
Rating:8.2 (150,054 Oy)
9.1 (F:70 R:0)
Vizyon Tarihi:12 Ağustos 1939 (ABD)
Süre:101 dakika
Senaryo:Noel Langley – Florence Ryerson – Edgar Allan Woolf
Müzik:Herbert Stothart
Görüntü Yönetmeni:Harold Rosson
Yapımcılar:Mervyn LeRoy – Arthur Freed

Oyuncular:

Judy Garland,Frank Morgan,Ray Bolger,Margaret Hamilton
Bert Lahr,Jack Haley,Billie Burke,Charley Grapewin
Pat Walshe,Clara Blandick,The Singer Midgets,Terry
Dorothy Barrett,Amelia Batchelor,Billy Bletcher

 

L. Frank Baum’un “The Wonderful Wizard Of Oz” adlı romanından uyarlanan sinema filmi “The Wizard Of Oz” (Oz Büyücüsü), 1939 senesinde vizyona girdi. Victor Fleming, Richard Thorpe, Mervyn LeRoy ve King Vidor’un yönetmenliğini yaptığı film, iki dalda Oscar’a layık görülürken, dört dalda da Oscar’a aday gösterildi. Verdiği mesajlarla büyük/ küçük herkesin içine işleyen filmde, 1969 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktris Judy Garland, 1949 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Frank Morgan, Ray Bolger, Billie Burke, Bert Lahr ve Jack Haley rol alıyor.

Halası ve halasının kocasıyla çiftlik evinde mütevazı bir yaşam süren Dorothy, küçük köpeği Toto’dan rahatsız olan komşuların, köpeği alıkoymakla tehdit etmeleri üzerine Toto ile birlikte uzaklara gider. Çıkan kasırgada Doğu Cadısı ile tanışan Dorothy, cadıyı öldürür ve bir nevi kahraman olur. İyilik perisinin kendisine verdiği sihirli pabuçları saklamak ve Oz Ülkeesi’ne gidip, büyücüyü bulmakla görevli olan Dorothy, köpeği Toto ile Oz Büyücüsü’nün yaşadığı yere doğru yol alırken yolda kendine yeni arkadaşlar edinecektir

Arkadaşlarından ilki, teneke robottur. Dorothy ile tanışan robot, kızın Oz Büyücüsü’ne gittiğini öğrenince uzun zamandır sahip olmak istediği ‘kalp’e sahip olabilmek için bir şans yakaladığını düşünür ve Dorothy ve Toto’ya katılır.
Robot, Toto ve Doroth, Oz Büyücüsü’nün merkezine doğru ilerlerken, bir korkuluğa rastlarlar. Üçlüye katılmak isteyen bu korkuluk,samandan yapılmıştır ve Oz Büyücüsü’nden ‘beyin’ istemektedir.

Evine dönmek isteyen Dorothy ve Toto, akıl isteyen saman korkuluk ve kalp isteyen robot yollarına devam ederlerken, ormanda karşılarına çıkan aslanla korkuya kapılırlar. Ancak, aslanın da Oz Büyücüsü’nden bir isteği olacaktır; ‘cesaret’.

TIKLA-İZLE

TIKLA-İZLE

ViDTO-

MOVSHARE

—————–


Incoming search terms:

  • oz büyücüsü 1939 türkçe dublaj izle
  • 1939 oz büyücüsü türkçe dublaj